Fiatalon a nemzetközi szobrászat élvonalába küzdötte fel magát.
1932-ben hároméves ösztöndíjat kap Rómába, a Magyar Intézetbe. Családja itthon marad és a Ferenc József-díjból élnek. Nagy szorgalommal kezdi tanulmányozni az olasz múzeumokat, könyvtárakat és szoborgyűjteményeket. Közben dolgozik is – Férfiportré és (életnagyságú) Nőiportré, Ybl Ervin-portré, Klimkó-portré, Gondolkodó öregasszony – de készít egy kétméteres Mária-szobrot is. 1933-ban felesége is Rómába utazik, munka lendülete megújul – Bronzatléta, Szent István szobor, Primavera Itália, Márta kislányának mintázása – és nagyon sok vázlatot készít, 1934-ben térnek haza.
Itthon szegénység várja, elmaradnak a megrendelések, mint baloldalit figyelik. Még 1933-ban megalkotja a munkásplakettet, a munkás–paraszt-plakettet, osztályharcos egységfront–plakettet. 1935-ben Madzsar József portréját és az Ismeretlen ló szobrát mintázza meg. Fokozatosan eladják ingóságaikat.
1935 áprilisában Bécsbe utaznak, hogy tovább utazzanak a Szovjetunióba, de csak novemberben kapják meg a moszkvai tartózkodási engedélyt (Derkovics bátyja segít nekik). Nagy ambícióval kezd dolgozni, elkészül az Orlov brigádvezető szobra és különböző portrék készítésébe fog. Beleveti magát a munkába, „a tehetség kötelez” – mondja. 1936-ban Kirgíziába utazik, „ahol sok szép szobrot fogok mintázni és faragni”. Mi késztette arra, hogy Kirgíziába utazzon? Egyrészt a magyar őshaza megismerése, az „ősmagyarok” helyes ábrázolása. Ez a romantikus vágy a kortárs képzőművészek (Beck Ö. Fülöp, Medgyessy Ferenc, Pátzay Pál) nagy álma. Másrészt Frunzéban egy Képzőművészeti Akadémia létrehozása, amelyben a szobrásztanszéket (az elsőt Ázsiában) Mészáros vezette volna. Két évig akartak maradni. Megérkezésük után házat épít, kövek, márvány után kutat, Frunzéba hívja Moszkvából Arapov szobrászt, közben portrékat készít, vasúti pályaudvar tervezésében vesz részt, parkot tervez és megkezdődik a Kirgiz Kormánypalota tervezése is. Felismeri, hogy a kirgiz dungán-minták nagyon hasonlítanak a magyar kalotaszegi formákhoz. Tanítványokkal kezd el foglalkozni. Felesége levele szerint „Laci tele van energiával”.
1938 március 19-én márvány után kutatva, a kínai határ közelében letartoztatják, házkutatás során szobrait összetörik, (2 db-ot ment meg Arapov), még abban az évben kivégezteti a sztálini önkény.
Mészáros László Képzőművész Egyesület | Kapcsolat: Onestyákné Ágotai Mária: 06-20-9683-059
design: Hurton Tamás | mindenjog fentartva Mészáros László Képzőművész Egyesület és Hurton Tamás